Zůstane to v rodině...
Chalupy ve Rokytnici nad Jizerou byly po válce zabaveny sudetským rodinám. Tu naši nakonec dostali tetičky Krátké, které neměli děti, a tak nakonec chalupu odkázali mému dědečkovi a babičce. Ty o tetičky vždy s láskou pečovali.
Dlouho nikdo příliš na chalupu nejezdil, protože byla ve špatném stavu. Koupání v neckách prostě není pro každého.
Přemýšleli jsme už i o prodeji, ale tatínek i já máme k roubence vztah už od dětství, tak jsme se rozhodli pro kompletní rekonstrukci objektu.
Nám se podařilo zatím zjistit ještě, že chalupa byla postavena někdy kolem roku 1880. Až jednou, bude víc času, pokusíme se někde v archivech dopátrat více podrobností...
A proč Roubenka liška?
Během stavby jsme ji potkali u potoka pod chalupou. Liška je ve znaku města Rokytnice nad Jizerou. Líbí se také našim dětem. Liška je také symbol chytrosti a divokosti. Dodává svému nositeli tvůrčí inspiraci, podporuje instinkt a pomáhá porozumět těžkým životním situacím, což rok stavby roubenky 2020 byl pro všechny. V keltské mytologii je liška průvodcem člověka v posmrtném životě a pomáhá jeho duši najít cestu dál. Tradiční postava japonské mytologie Kitsune znamená v japonštině „liška“. Příběhy jej popisují jako inteligentního tvora s magickými schopnostmi, které se zvyšují s věkem a zkušenostmi. Velmi důležitou schopností lišek je jejich přeměna v člověka. Japonské mýty a legendy jsou plné krásných a chytrých žen, jež se nakonec ukázaly být liškami. O liškách se traduje, že jsou obdařeny vyšším rozumem, dlouhým životem a kouzelnými schopnostmi.